Kontakta oss

Wieselgrensskolan
Furutorpsgatan 85
252 46 Helsingborg
wieselgrensskolan@helsingborg.se

Skolledning

Max Gossell, rektor
Ansvarsområde: Årskurs 7-9 samt Musikklasserna årskurs 4-9
max.gossell@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 76

Birgitta Jönsson, biträdande rektor
Ansvarsområde: Årskurs F-6
Birgitta.Jonsson7@helsingborg.se
Telefon: 042-10 55 09

Ulla Bengtsson, biträdande rektor
ulla.bengtsson@helsingborg.se
Ansvarsområde: Elevhälsa
Telefon: 0730-59 96 34

Petter Jenninger, biträdande rektor
Ansvarsområde: Fritids, Driftsfrågor
petter.jenninger@helsingborg.se
Telefon: 042-10 54 53

Expedition

Skolassistent
Maria Lejon
maria.lejon@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 90
Fax: 042-10 57 92

Administrativ samordnare
Maria Teresa Persson
mariateresa.persson@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 97

Övrig personal

Vaktmästare
Saeed Forsat
saeed.forsat@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 80

Sjukanmälan

Telefon: 0515-77 76 04
Sjukanmälan ska göras dagligen så länge barnet är sjukt.