Kontakta oss

Wieselgrensskolan
Furutorpsgatan 85
252 46 Helsingborg

Skolledning

Max Gossell, rektor
Ansvarsområde: Årskurs 7-9 samt Musikklasserna årskurs 4-9
max.gossell@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 76

Birgitta Jönsson, biträdande rektor
Ansvarsområde: Årskurs F-6
Birgitta.Jonsson7@helsingborg.se
Telefon: 042-10 55 09

Ulla Bengtsson, biträdande rektor
ulla.bengtsson@helsingborg.se
Ansvarsområde: Elevhälsa
Telefon: 0730-59 96 34

Petter Jenninger, biträdande rektor
Ansvarsområde: Fritids, Driftsfrågor
petter.jenninger@helsingborg.se
Telefon: 042-10 54 53

Expedition

Skoladministratör
Maria Theresa Persson
wieselgrensskolan@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 97
Fax: 042-10 57 82

Skolassistent
Maria Lejon
maria.lejon@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 90

Sjukanmälan

Telefon: 0515-77 76 04
Sjukanmälan ska göras dagligen så länge barnet är sjukt.

Övrig personal

Personalrummet
Telefon: 042-10 57 83

Vaktmästare
Saeed Forsat
saeed.forsat@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 80

Skolsköterska
Renita Lönnblad
renita.lonnblad@helsingborg.se
Telefon: 0730-22 29 40

Logoped
Magdalena Ebelin
magdalena.ebelin@helsingborg.se
Telefon 070-873 27 55

Kurator
Gabriella Persson Wall
gabriella.wall@helsingborg.se
Telefon: 0732-31 13 17

Studie- och yrkesvägledare
Pia Svensson
pia.svensson@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 81

Biblioteket
Erika Lundell
erika.lundell@helsingborg.se
Telefon: 042-10 32 65